"Dijital Çağın Hayatınızı Esir Almasına İzin Vermeyin"

"Dijital Çağın Hayatınızı Esir Almasına İzin Vermeyin"

Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezi, düzenlediği "Dijital Dünya ve Türkiye” adlı seminerde Gazeteci Yazar Celal Tahir’i konuk etti.İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya gelen Tahir konuşmasında, ”Dijital çağın hayatınızı esir almasına izin vermeyin.” diyerek dijital dünya olanaklarının doğru yönde nasıl kullanılması gerektiği hakkında gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Gazeteci Yazar Celal Tahir,  Zeytinburnu Gençlik Merkezi’nin her ay düzenlendiği “Dijital Dünya ve Türkiye” adlı seminerde İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 80 öğrenciyle bir araya geldi. Dijital çağın olumlu ve olumsuz yönlerinin ele alındığı seminerde Tahir, internet ve sosyal medyanın doğru kullanımı konusunda gençlere önerilerde bulundu.

“İNTERNETTEKİ HER BİLGİYE GÜVENMEYİN”

İnternette karşımıza çıkan her bilginin doğru olmadığına vurgu yapan Tahir, “İnternette karşınıza çıkan her bilgiye güvenmeyin. Araştırma yaparken, sadece internetten faydalanmayın konu hakkında 10 bilgiden 3’ü doğru, 7’si yanlış olabiliyor. Araştırma yaparken kütüphanelerden ve yabancı kaynaklardan da faydalanın.” diyerek internette birçok bilginin çarpıtıldığı konusunda gençleri uyardı.

“SANAL ŞİZOFRENİ YAYGINLAŞIYOR”

Sosyal medya üzerinden kişilerle iletişime geçerken çok dikkat edilmesi gerektiğine de dikkat çeken Tahir,  “Sanal dünya bir kurmacadan ibaret. Sosyal medyada insanlar kendilerini oldukları gibi değil, olmak istedikleri gibi gösteriyor ve sizinle öyle iletişime geçiyor buna sanal şizofreni diyebiliriz. Bu durumun olumsuz sonuçlarını görmeye başladık ve ileride daha fazlasını göreceğiz.”  ifadelerini kullandı.


“SOSYAL MEDYAYI ÇOK CİDDİYE ALMAYIN, HATTA DALGA GEÇİN”

Konuşmasının devamında sosyal medyada fazla vakit geçirmek yerine, anın yaşanması gerektiğine vurgu yapan Tahir, “Sosyal medyayı çok ciddiye almayın hatta dalganızı geçin, eğer gerçekten mutlu bir an yaşıyorsanız onu paylaşmakla vakit harcamak yerine anın tadını çıkarın. Dijital çağın hayatınızı esir almasına izin vermeyin.” diyerek gençlere tavsiyede bulundu.

Soru cevap halinde devam eden seminer, Celal Tahir’in gençlerin merak ettiği soruları cevaplamasıyla son buldu

 Galeri