#Seminer
Doğu-Batı Okumaları: Arapçanın Unutulduğu Yer – Cezayir
17 Aralık 2021
Zeytinburnu Gençlik Merkezi

Zeliha Eliaçık ile Doğu-Batı Okumaları

Tema: COĞRAFYAYI KAVRAMAK

Zeytinburnu Gençlik Merkezi olarak 2021- 2022 döneminde gerçekleştireceğimiz Coğrafyayı Kavramak seminerlerinde üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyasından başlayarak Orta Doğu ve Avrasya bölgelerinde yaşanan tarihi, siyasi, kültürel değişim süreci hem tarihsel perspektifle hem de çağdaş toplumsal dinamiklerin sosyal bilimlerin imkan ve araçları ile çözümlenecektir. Anadolu coğrafyasının tarih içindeki konumu, uygarlıklar arası ilişkiler, Avrasya, Çağdaş Orta Doğu’nun ortaya çıkış dinamikleri, siyasi ve kültürel merkezler Coğrafyayı Kavramak seminerlerinde öne çıkan bazı başlıklar.

 

DOĞU-BATI OKUMALARI

Türkiye, coğrafi konumu ve İmparatorluk geçmişi nedeniyle Doğu–Batı fikrinin keskinleştiği dönemlerde aidiyeti merkeze alan kimlik tartışmalarının odağında yer almıştır. Türkiye’de Ortadoğu merkezli tartışmalar daha ziyade siyasi çerçevede yürütülürken bu coğrafya sadece haberlerden öğrenilmekte; kültürü, insanı hakikatiyle bilinmemektedir.

Bu seminerlerde, ilk 3 hafta boyunca Doğu, Batı ve Ortadoğu kavramaları üzerinde durulacak ve okumalar yapılacaktır. Sonraki haftalarda öğrencilerle birlikte ülke ülke ve insan insan kültür ve insan hikayeleri üzerinden bir “Ortadoğu” keşfine çıkılacaktır. Bu seminer serisinde zaman zaman ders içeriğine uygun konukların da katılımlarıyla doğrudan tecrübe aktarımı hedeflenmekte ve öğrencilerden birlikte düşünme temelinde  interaktif katılımları beklenmektedir.

17
ARA
Cuma
17:00
KONUM
Zeytinburnu Gençlik Merkezi
KONUKLAR
Zeliha Eliaçık
BENZER ETKİNLİKLER
Diğer ekinliklerimize de göz gezdirin!

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku