#Eğitim
Modern Uygarlığın Sanat Tarihi: Macaristan
01 Şubat 2021
Volkswagen Arena, İstanbul

Ömer BEYOĞLU ile Orta Çağ, Kilise, Yeni Dünya, Aydınlanma, Post-Modernite.

HATIRLAT

“ZEYGEM Akademi” başlığı altında gerçekleştirilen seminerlerde iki konuya odaklanılacak. Bir yandan modern dünyanın tarihsel öyküsü edebiyat, sanat ve kültür üzerinden okunurken, aynı zamanda bugününe ilişkin tartışmalar da yürütülecektir. Diğer taraftan da Osmanlı İmparatorluk tecrübesinin modern dünya ile karşılaşması, buna verilen tepkiler düşünce ve kültürel alana yansımaları üzerinden ele alınacaktır.

Akademi seminerlerinde Ömer BEYOĞLU, Modern Uygarlığın Sanat Tarihi.

Avrupa; çok katmanlı düşünce, tarih, coğrafya hareketliliğine dikkat kesilen biri için entelektüel tecessüsü her daim canlı tutacak zenginliklerle dolu olan bir dünyadır.

Orta Çağ, Kilise, Yeni Dünya, Aydınlanma, Post-Modernite… Kendi anlamını, kültürel yapısını değiştiren, zamanla tüm dünyaya tesir edebilen bu büyük tecrübenin hikâyesi, önemli ölçüde görünenden farklı bir gerçekliğe sahiptir.

Nasıl ki Batı merkezli oryantalist okumalar, Doğu’yu, İslam dünyasını bir bütün olarak görme eğilimindeyse, bizde de tersi olarak Avrupa’yı, handiyse Batı’yı bir bütün gövde gibi görme eğilimi vardır. Oysa her ne kadar paradigmatik olarak yekpare bir dünyadan bahsediyorsak da altta birbirinden bambaşka gerçekliklerin olduğu bir yerdir Batı dünyası.

Modernite, hemen bütün meselelerin gelip dayandığı yerdir. Bugün her şeyi modern etkiye mesafesi ya da modernlikle iliş­kisi nispetinde ele alabiliyoruz. Modernite, maruz kalınan ya da rıza ile kabul edilen ve ilk temasta kendini yaşam tarzı ideolojisi ola­rak sunan bir olgudur.

Sanat ise elbette determinist ilkelerin alanına mutlak olarak sokulamayacak bir sahadır. Çünkü sanat, içine doğduğu dünya ile irtibatlı olmakla birlikte, doğası gereği aynı zamanda o dünyaya mesafelidir.

Avrupa nedir, Halk kavramı nasıl doğmuştur, Keltler kimdir, bir Sicilyalı ile Milanolu nasıl bir araya gelmiştir, Balkanlar’a Doğu Avrupa mı demelidir, Flamenko’nun soundunda bize yakın gelen nedir? Avrupa, modernite, modernizim, kimlik ve sanat. “Modern Uygarlığın Sanat Tarihi” bu kavramların vadisinde, bu türden sorular eşliğinde işlenecek bir seminerler dizinidir.

GALERİ
Etkinlik İle İlgili Görseller
01
ŞUB
Pazartesi
08:45
KONUM
Volkswagen Arena, İstanbul
KONUKLAR
Ömer BEYOĞLU
HATIRLAT
BENZER ETKİNLİKLER
Diğer ekinliklerimize de göz gezdirin!

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku