#atölye #eğitim #Sertifika
3 Boyutlu Tasarım ve Yazıcı Atölyesi

3 boyutlu tasarım yapmayı, yazıcı kullanmayı bilen ve üretim yapabilen kişilerin sayısını arttırmak, Gençlerin günümüzün yenilikçi teknolojilerinden biri olan 3 boyutlu tasarım ve yazıcılardaki potansiyelini ortaya çıkarmak, Tasarımsal düşünce becerisini geliştirmek, Tüketmek yerine üretmeyi hedefleyen gençlerin yetiş...

3 BOYUTLU TASARIM VE YAZICI ATÖLYESİ 2.Dönem

BAŞVURU ŞARTLARI:

 1. 15-25 yaş arası olmak,
 2. Zeytinburnu’nda ikamet ediyor veya okuyor olmak.
 3. Her bir atölye için kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.
 4. Kontenjandan fazla başvuru olması durumunda mülakat yapılacaktır.
 5. Yeterli başvuru olmayan atölye grubu açılmayacaktır.

3 BOYUTLU TASARIM VE YAZICI ATÖLYESİ

Üretim teknolojisine, devrim yaratacak nitelikte değişiklikler ve yenilikler getiren üç boyutlu yazıcılar insanoğlunun hayal gücünü zorluyor. Yaratıcı fikirler ve tasarımlar gerçek modellere, son ürünlere, parçalara ve prototiplere hızlı bir şekilde dönüşebiliyor. Kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren aklınıza gelebilecek her türlü ürünün yanı sıra çok özel ve ilginç ürünler de ortaya çıkaran bu yeni nesil teknoloji, geleceğimizi inanılmaz biçimlerde şekillendireceğe benziyor. Bu teknoloji sadece tasarımcılara ve mühendislere değil, isteyen herkese keşfetme ve yenilik yapma fırsatı sunuyor. Günümüzde üç boyutlu yazıcı teknolojisi mücevher, aksesuar, ayakkabı tasarımında, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, inşaat mühendisliğinde, yapı işlerinde, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, coğrafi bilgi sistemlerinde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda birçok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Bir süredir sanayi sektöründe kullanılan bu yazıcıların küçük ve geliştirilmiş masa üstü modelleri, artık evlerimize de girebilir duruma geldi. Üç boyutlu yazıcılar evlerimize girdiğinde, ihtiyaç duyduğumuz ürünü kendi başımıza üretebileceğiz.

EĞİTİMİN AMACI

3 boyutlu tasarım yapmayı, yazıcı kullanmayı bilen ve üretim yapabilen kişilerin sayısını arttırmak, Gençlerin günümüzün yenilikçi teknolojilerinden biri olan 3 boyutlu tasarım ve yazıcılardaki potansiyelini ortaya çıkarmak, Tasarımsal düşünce becerisini geliştirmek, Tüketmek yerine üretmeyi hedefleyen gençlerin yetişmesine katkı sağlamak, Karşılaşılan problemlere 3 boyutlu teknolojiler kullanılarak yenilikçi çözümler bulmak Yeni ürünler tasarlamak ve üretmek Ürün araştırma ve geliştirme için prototip aşamasında maliyetleri ve süreyi kısaltmak.

Bilgisayar Destekli 3 Boyutlu Tasarım ve Yazıcı kurs programını bitiren gençlerin;

 • 1. Bilgisayar destekli iki boyutlu çizim yapması,
 • 2. 3D programını kullanarak katı ve yüzey model çizimlerini yapması,
 • 3. 3D programında katıların montajını yapması,
 • 4. 3D programını kullanarak katıların teknik resimlerini alması, 5. Çizilen modellerin 3 boyutlu yazıcıdan çıktısını alması amaçlanmaktadır.

 

EĞİTİM PROGRAMI (8 HAFTA)

1-Hafta: 3D Üretim ve Tarihçesi

2-Hafta: 3 Boyutlu Yazıcı Teknolojileri

3-Hafta: Baskı Hızı ve Filament Yazıcı Yapısı, Prensibi ve Ürün Oluşturma Süreci

4-Hafta: Üretim Parametreleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

5-Hafta: Yerçekimsiz Ortamda 3D Yazıcı Tarama Teknolojisi

6-Hafta: 3D Tasarım Program Kullanımı

7-Hafta: 3 Boyutlu Baskı Alma-1

8-Hafta: 3 Boyutlu Baskı Alma-2

 

EĞİTİMİN ÇIKTI VE KAZANIMLARI

 • Katılan her bir kursiyer dijital alanda değişik içerikler üretebilecek kabiliyete sahip olacaktır.
 • Sosyal medyayı verimli kullanmayı öğrenecekler, bir kurum ya da kuruluşun hesabını profesyonel anlamda yönetebileceklerdir.
 • Dijital dünyadaki “algı operasyonlarına” karşı bilinçli olacaklar, doğru bilgiyi üretme becerisine sahip olacaklardır.

 

*Etkinliğe başvuru yapmanız durumunda Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezine üyeliğiniz gerçekleşecektir*.

GALERİ
Projeden kareler
KONUM
Zeytinburnu Gençlik Merkezi
Başvuru Şartları

BAŞVURU ŞARTLARI:

 1. 15-25 yaş arası olmak,
 2. Zeytinburnu’nda ikamet ediyor veya okuyor olmak.
 3. Her bir atölye için kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.
 4. Kontenjandan fazla başvuru olması durumunda mülakat yapılacaktır.
 5. Yeterli başvuru olmayan atölye grubu açılmayacaktır.

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku