#atölye
Daha İyi Atölyeleri DİA

Öğrencilerin temel akademik becerilerini geliştirmeleri adına İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Araştırma Merkezi tarafından tasarlanan bir sosyal sorumluluk projesi.

DİA (Daha İyi Atölyeleri) Nedir?

Daha İyi Atölyeleri, öğrencilerin temel akademik becerilerini geliştirmeleri adına İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü bünyesinde yer alan Sosyoloji Araştırma Merkezi tarafından tasarlanan bir sosyal sorumluluk projesidir.

Akademik yeterliliği ve başarıyı destekleyici bir program oluşturmak amacıyla hayata geçirilen ve Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezi aracılığıyla Zeytinburnu’nda yürütülüp yaygınlaştırılacak olan bu proje kapsamında 8 beceri geliştirme atölyesi düzenlenecektir.

Her birinde farklı; ancak birbirini tamamlayan temaların işleneceği, yükünü bir sonraki haftaya devretmeyen 8 uygulamalı atölye; 8 hafta boyunca 25 öğrenciden oluşan küçük bir grupla gerçekleştirilecektir.

Beceri Geliştirme Atölyeleri
Atölye Programı
1. Atölye

Daha İyi Öğrenmenin Yolları
Ali Gülüm

Öğrenme nedir, öğrenirken ve unuturken beynimizde neler olur? Uygulanabilir tekniklerle öğrenme ile ilgili “sınırlarımızı” nasıl zorlar, öğrenme potansiyelimizi nasıl arttırabiliriz?

2. Atölye

Daha İyi Çalışmanın Yolları
Ali Gülüm

Bir ürün ortaya çıkarmanın yöntemi olarak verimli bir çalışmanın olmazsa olmaz teknikleri nelerdir? Çalışırken nelerden kaçınmalıyız?

3. Atölye

Daha İyi Okumanın Yolları
Sevde Tunçbilek

Bir metinle nasıl ilişki kurulur? Eseri farklı açılardan ele almanın sağladığı imkanlar nelerdir? Okumayla eş zamanlı gerçekleşen unutma sürecini yavaşlatabilecek araçlar var mıdır?

4.Atölye

Daha İyi Sunum Yapmanın Yolları
Ali Gülüm ve Özgür Doğan

İyi bir fikriniz var ve bu fikir katılımcılara etkili bir şekilde nasıl anlatılır? Kendi sunumumuza nasıl hazırlanmalıyız?

5.Atölye

Daha İyi Yazmanın Yolları
Mehmet Ali Akyurt

Aslında hepimiz her gün şu ya da bu formda, ortama pek çok şey yazarız. Peki akademik alanda hangi yazı formları vardır? Akademik yazı hangi parçalardan oluşur? Bir metin nasıl inşa edilir?

6.Atölye

Daha Yaratıcı Olmanın Yolları
Özgür Doğan

Yaratıcılık öğrenilebilir mi? Nasıl daha yaratıcı oluruz? Yaratıcı fikre nasıl ulaşırız? İyi fikir nasıl bulunur?

7.Atölye

Daha İyi Düşünmenin Yolları
Begüm Uzun

Akıl yürütmek ve eleştirel düşünmek nedir? Akıl yürütülürken sıklıkla düşülen hatalar nelerdir? Bir kavram analitik ve sentetik yöntemlerle nasıl düşünülebilir.

8.Atölye

DİA: Sahip Çıkma ve Sorumluluğumuz
Prof. Dr. İsmail Coşkun

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak Daha İyi Atölyeleri kazanımlarını nasıl değerlendirebiliriz? Toplumsal sorumluluk ve gönüllülük neden önemlidir? Neden sahip çıkıp paylaşmalıyız?

GALERİ
Projeden kareler

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku