#Seminer
Modern Uygarlığın Sanat Tarihi-2: Leh Sanatında Melankoli
29 Kasım 2021
Çevrimiçi

Ömer Beyoğlu ile Modern Uygarlığın Sanat Tarihi

Tema: MODERN DÜNYAYI KAVRAMAK

Zeytinburnu Gençlik Merkezi olarak 2021- 2022 döneminde gerçekleştireceğimiz Modern Dünyayı Kavramak seminerlerinde Avrupa tarihi, coğrafyası, kültürü, sanat tarihi eksenli okumalar merkeze alınıyor. Avrupa Nedir? Modern toplum, devlet, Yeni çağ başlangıcından itibaren yaşanan büyük dönüşüm, Avrupa kültüründe farklılaşma dinamikleri “Modern Uygarlığın Sanat Tarihi-2” başlıklı seminerde ele alınacaktır.

 

MODERN UYGARLIĞIN SANAT TARİHİ – 2

Avrupa çok katmanlı düşünce, tarih, coğrafya hareketliliğine dikkat kesilen biri için entelektüel tecessüsü her daim canlı tutacak zenginliklerle dolu olan bir dünyadır.

Orta Çağ, Kilise, Yeni Dünya, Aydınlanma, Modernite… Kendi anlamını, kültürel yapısını değiştiren, zamanla tüm dünyaya tesir edebilen bu büyük tecrübenin hikâyesi, önemli ölçüde görünenden farklı bir gerçekliğe sahiptir.

Nasıl ki Batı merkezli oryantalist okumalar, Doğu’yu, İslam dünyasını bir bütün olarak görme eğilimindeyse, bizde de tersi olarak Avrupa’yı, Batı’yı bir bütün gövde gibi görme eğilimi vardır. Oysa her ne kadar paradigmatik olarak yekpare bir dünyadan bahsediyorsak da altta birbirinden bambaşka gerçekliklerin olduğu bir yerdir Batı dünyası.

Modernite, hemen bütün meselelerin gelip dayandığı yerdir. Bugün her şeyi modern etkiye mesafesi ya da modernlikle iliş­kisi nispetinde ele alabiliyoruz. Modernite, maruz kalınan ya da rıza ile kabul edilen ve ilk temasta kendini yaşam tarzı ideolojisi ola­rak sunan bir olgudur.

Sanat ise elbette determinist ilkelerin alanına mutlak olarak sokulamayacak bir sahadır. Çünkü sanat, içine doğduğu dünya ile irtibatlı olmakla birlikte, doğası gereği aynı zamanda o dünyaya mesafelidir.

29
KAS
Pazartesi
17:30
KONUM
Çevrimiçi
KONUKLAR
Ömer Beyoğlu
BENZER ETKİNLİKLER
Diğer ekinliklerimize de göz gezdirin!

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku