#Seminer
Türkiye’ye Edebiyatın Penceresinden Bakmak: Tanzimat Dönemi Türk Edebiyatı
18 Aralık 2021
Zeytinburnu Gençlik Merkezi

Salih Ünüvar ile Türkiye'ye Edebiyatın Penceresinden Bakmak

Tema: TÜRKİYE’Yİ KAVRAMAK

Zeytinburnu Gençlik Merkezi olarak 2021- 2022 döneminde gerçekleştireceğimiz Türkiye’yi Kavramak seminerlerinde Türkiye’nin 20. Yüzyılda yaşadığı değişim dönüşüm süreci siyasi tarih, uluslararası ilişkiler ve edebiyat eksenli okumalarla çözümlenecektir. I. Dünya Harbi, imparatorluğun kaybı, yeni Türkiye’nin kuruluşu, iki savaş arası dönem, 2. Dünya Harbi, Soğuk savaş ve Türkiye, siyasi tarihte kırılmalar, toplumsal dönüşüm seminerlerin odağa aldığı bazı konu başlıklarını oluşturmakta.

 

TÜRKİYE’YE EDEBİYATIN PENCERESİNDEN BAKMAK

Edebiyat eserleri, anlattıkları dönemin siyasal ve toplumsal olaylarına, değişimlerine yer verirler ve sadece yazıldıkları döneme değil aynı zamanda geleceğe de seslenirler. Bu açıdan edebi eserler geçmişi ve günümüzü anlamada, kendimize ve çevremizde olan bitenlere farklı açılardan yaklaşmayı sağlamada oldukça işlevsel metinlerdir.

Bu seminer dizisinde Türkiye tarihinde bazı dönemler ve olaylar, İrfan Orga, Memduh Şevket Esendal, Tarık Buğra, Mustafa Kutlu ve Orhan Pamuk’un eserleri üzerinden ele alınacaktır. Katılımcıların haftalık okumaları yapması ve kitapların anlattıkları dönemin ve olguların birlikte değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

18
ARA
Cumartesi
13:15
KONUM
Zeytinburnu Gençlik Merkezi
KONUKLAR
Salih Ünüvar
BENZER ETKİNLİKLER
Diğer ekinliklerimize de göz gezdirin!

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku