#Seminer
ZEYGEM Akademi Başlıyor
04 Ekim 2021
Zeytinburnu Gençlik Merkezi

Dün, bugün ve yarın arasında bir bağ kurarak; dünü unutmadan bugünden yarına hazır olmak için Akademi seminerlerimizde buluşuyoruz.

Nurettin Topçu’nun da ifade ettiği gibi “Her cemiyet, kendi gençliğinin çehresinde değer kazanır. Gelecek gençliktedir ve gençliğe yapılan her türlü yatırım aslında geleceğe yapılmaktadır.”

Zeytinburnu Gençlik Merkezi tarafından geliştirilen ZEYGEM Akademi, geleceğe yapılan bir yatırım olarak gençlerimize hizmet etmektedir.

Dün, bugün ve yarın arasında bir bağ kurarak; gençlerimizin dünü unutmadan bugünden yarına hazır olmalarına yardımcı olmak adına Modern Dünyayı Kavramak, Coğrafyayı Kavramak ve Türkiye’yi Kavramak temalı seminerlerimizi hayata geçirdik.

 

MODERN DÜNYAYI KAVRAMAK

Avrupa tarihi, coğrafyası, kültürü ve sanat tarihi eksenli okumalar bu seminerlerde merkeze alınıyor. Avrupa Nedir? Modern toplum, devlet, Yeni Çağ başlangıcından itibaren yaşanan büyük dönüşüm, Avrupa kültüründe farklılaşma dinamikleri bazı konu başlıklarını oluşturmakta.

Modern Dünyayı Kavramak temalı dizimizde;
“Modern Uygarlığın Sanat Tarihi-2” seminerlerini Ömer BEYOĞLU verecektir.

COĞRAFYAYI KAVRAMAK

Üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyasından başlayarak Orta Doğu ve Avrasya bölgelerinde yaşanan tarihi, siyasi, kültürel değişim süreci; hem tarihsel perspektifle hem de çağdaş toplumsal dinamiklerin, sosyal bilimlerin imkân ve araçları ile bu seminerlerde çözümlenecektir.

Coğrafyayı Kavramak temalı dizimizde;
“Doğu-Batı Okumaları” seminerlerini Zeliha ELİAÇIK, “Uygarlıklar Arası İlişkiler: Anadolu, Avrasya ve Orta Doğu” seminerlerini Prof. Dr. İsmail COŞKUN verecektir.

TÜRKİYE’Yİ KAVRAMAK

Bu seminerlerde Türkiye’nin 20. Yüzyılda yaşadığı değişim ve dönüşüm süreci; siyasi tarih, uluslararası ilişkiler ve edebiyat eksenli okumalarla çözümlenecektir. I. Dünya Savaşı, imparatorluğun kaybı, yeni Türkiye’nin kuruluşu, iki savaş arası dönem, Soğuk Savaş ve Türkiye, siyasi tarihte kırılmalar; seminerlerin odağa aldığı bazı konu başlıklarını oluşturmakta.

Türkiye’yi Kavramak temalı dizimizde;
“XX. Yüzyılda Uluslararası İlişkiler ve Türkiye” seminerlerini Şeyda Sevde TUNÇBİLEK, “Türkiye’ye Edebiyatın Penceresinden Bakmak” seminerlerini Salih ÜNÜVAR verecektir.

SEMİNER PROGRAMI
Haftada 5 Oturum
Tema: MODERN DÜNYAYI KAVRAMAK
  • Ömer Beyoğlu ile Modern Uygarlığın Sanat Tarihi-2
Tema: COĞRAFYAYI KAVRAMAK
  • Zeliha Eliaçık ile Doğu-Batı Okumaları
  • Prof. Dr. İsmail Coşkun ile Uygarlıklar Arası İlişkiler: Anadolu, Avrasya ve Orta Doğu
Tema: TÜRKİYE'Yİ KAVRAMAK
  • Ş. Sevde Tunçbilek ile XX. Yüzyılda Uluslararası İlişkiler ve Türkiye
  • Salih Ünüvar ile Türkiye’ye Edebiyatın Penceresinden Bakmak
GALERİ
Etkinlik İle İlgili Görseller
04
EKM
Pazartesi
17:00
KONUM
Zeytinburnu Gençlik Merkezi
KONUKLAR
Prof. Dr. İsmail CoşkunÖmer BeyoğluZeliha EliaçıkSalih ÜnüvarŞeyda Sevde Tunçbilek
BENZER ETKİNLİKLER
Diğer ekinliklerimize de göz gezdirin!

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku