#Seminer
XX. Yüzyılda Uluslararası İlişkiler ve Türkiye: Yeni Ulus Devletler ve Uluslararası Örgütler
20 Kasım 2021
Zeytinburnu Gençlik Merkezi

Şeyda Sevde Tunçbilek ile XX. Yüzyılda Uluslararası İlişkiler ve Türkiye

Tema: TÜRKİYE’Yİ KAVRAMAK

Zeytinburnu Gençlik Merkezi olarak 2021- 2022 döneminde gerçekleştireceğimiz Türkiye’yi Kavramak seminerlerinde Türkiye’nin 20. Yüzyılda yaşadığı değişim dönüşüm süreci siyasi tarih, uluslararası ilişkiler ve edebiyat eksenli okumalarla çözümlenecektir. I. Dünya Harbi, imparatorluğun kaybı, yeni Türkiye’nin kuruluşu, iki savaş arası dönem, 2. Dünya Harbi, Soğuk savaş ve Türkiye, siyasi tarihte kırılmalar, toplumsal dönüşüm seminerlerin odağa aldığı bazı konu başlıklarını oluşturmakta.

 

XX. YÜZYILDA ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE TÜRKİYE

Bu seminerlerde I. Dünya Savaşı’ndan Soğuk Savaş’ın sonuna kadar geçen tarihsel süreç Türkiye merkezli bir bakış açısıyla ele alınacak, uluslararası konjonktürdeki gelişmelerin Türk dış politikası üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenecektir. Seminerlerin amacı, katılımcıların 20. yüzyıl siyasi tarihi ile ilgili genel bilgilere sahip olmalarını, uluslararası gelişmeleri okumaya izin verecek kavramsal araçları edinmelerini ve bu gelişmelere hem makro ilişkiler bağlamında hem de Türkiye özelinde olmak üzere iki farklı ölçekten yaklaşabilmelerini sağlamaktır. Seminerler dizisinin sonunda katılımcılar; I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı, Bağımsızlık Hareketleri ve Soğuk Savaş gibi 20. yüzyılın önemli siyasi gelişmeleri hakkında genel bir bilgi birikimine sahip olacaktır. Ayrıca uluslararası siyasetin bir aktörü olan Türkiye’nin bu gelişmeler karşısındaki temel politikaları, pozisyon alışları ve müdahaleleri konusunda tartışma yürütebilir düzeye gelecektir.

20
KAS
Cumartesi
12:00
KONUM
Zeytinburnu Gençlik Merkezi
KONUKLAR
Şeyda Sevde Tunçbilek
BENZER ETKİNLİKLER
Diğer ekinliklerimize de göz gezdirin!

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku