Haberler

“Dünyanın en iyi matematikçileri en iyi okuyanlardır.”

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin düzenlediği Gençlerle Baş Başa Sohbetleri’nin bu ayki konuğu değerli yazar Hasan Topdemir oldu.

Çocukları ve gençleri her ay kitap dünyasında geziye çıkaran, yepyeni ufuklara farklı pencerelerden bakmalarını sağlayan Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin kıymetli misafiri Hasan Topdemir, onlarla çok verimli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Çocuklara matematiği sevdirmek için pek çok eser kaleme alan Topdemir:

“Dünyanın en iyi matematikçileri en iyi okuyanlardır. Önemli olan, bilgiyi anlayabilmek ve çözebilmektir. Bu da okuyarak yapılabilecek bir şeydir.” dedi.

İlk defa 26 yaşında bir yazarla tanıştığını söyleyen Topdemir, “Keşke sizler kadar şanslı olabilseydim ve daha küçükken bir yazarla tanışabilseydim!” diyerek kendisini dinleyen öğrencilerin bilgiye erişme noktasındaki olanaklarına dikkat çekti.

Bir öğrencinin, kitaplarınızın kahramanlarını nasıl seçiyorsunuz sorusuna ise:

“Ben bir kitap yazarken genellikle gittiğim mekânları ve çevremde yer alan insanları hikâyelerime konu ediyorum. Okuduğunuz kitaplardaki kahramanlar aynı zamanda benim öğrencilerim. Yazar olmak aslında, yaşadığımız olaylar üzerine biraz düşünüp bunu yazıya dökmekle alakalı bir şey.” dedi.

“Bir düşüncenin yüzlerce kişiyle buluşması kadar değerli bir şey yok! Bu konuda örnek vermek gerekirse Neil Armstrong, aya ayak basan ilk insan. Ona neden aya gitmek istediğini sorduklarında Jules Verne’nin “Ay’a Yolculuk” adlı kitabını okuduğunu belirterek sol cebinde bu kitabı sağ cebinde ise oyuncak bir astronot taşıdığını ifade etmişti. Bu kitaptan etkilenerek astronot olduğunu söylemişti. İşte bir kitap yazarsın ve pek çok kişinin hayatına dokunursun. Ben de fikirlerimi herkesin okumasını istedim.” cümleleri ile bu keyifli söyleşiyi tamamlayan yazarımız “Şifrelerin Peşinde İstanbul” isimli kitabını Bilgi Evi üyeleri adına imzaladı.

 

GALERİ
Etkinlikten Kareler
DİĞER HABERLER
Diğer haberlere de göz gezdirin!

Zeytinburnu Belediyesi olarak bizler, siz gençlerimizin yeteneklerine ve kararlarına her zaman değer vermekteyiz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sizleri doğru yönlendirmeyi ve bu yolda sizlere imkânlar sunmayı daima boynumuzun borcu olarak kabul ediyoruz...Devamını Oku